Tutaj zawsze byliśmy wolni

Jan Paweł II pielgrzymował do Częstochowy sześciokrotnie. Oprócz wielkiego duchowego dziedzictwa pozostawił tu liczne vota, m.in. Złotą Różę - najwyższe papieskie odznaczenie dla sanktuarium, poświęcone oraz ofiarowane dzień przed śmiercią złote korony, zdobiące Cudowny Obraz na Jasnej Górze.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Częstochowy miała miejsce w czerwcu 1979 r. i przebiegała pod hasłem "Gaude Mater Polonia". Była bardzo znacząca pod względem religijno-patriotycznym. Podczas homilii na Jasnej Górze wypowiedział pamiętne słowa: „Tutaj zawsze byliśmy wolni”.

Podczas drugiej pielgrzymki, w 1983 roku, ofiarował Sanktuarium Jasnogórskiemu zakrwawiony pas, który miał na sobie w dniu zamachu, 13 maja 1981 r. Trzecia pielgrzymka odbyła się w 1987 r.

W 1991 r. w Częstochowie Jan Paweł II przewodniczył obchodom VI Światowego Dnia Młodzieży, w którym wzięło udział półtora miliona młodych ludzi. Od upadku komunizmu była to pierwsza okazja do tak licznego spotkania młodzieży z Zachodu i Wschodu. Podczas tej wizyty papież zgodził się przyjąć Honorowe Obywatelstwo Częstochowy, czyniąc z niej pierwsze miasto na świecie, którego Honorowym Obywatelem został Papież Polak. Podczas pielgrzymki w 1997 r. Ojciec Święty uczestniczył m.in. w europejskich obchodach tysiąclecia śmierci św. Wojciecha. Dokonał też kanonizacji św. Jadwigi królowej Polski.

Po raz ostatni przybył do Częstochowy w 1999 roku. Podczas tej podróży po Polsce odwiedził 21 miejscowości. Hasło pielgrzymki brzmiało: „Bóg jest miłością”.

Zdjęcia:

Seria zdjęć czarno-białych: archiwum Urzędu Miasta Częstochowy
Pozostałe zdjęcia udostępnia Jasna Góra, a autorem jest Zdzisław Sowiński

  • Miasto Częstochowa
  • Kraj Polska